Part Number
B72205S0321K101
Manufacturer
EPCOS - TDK ElectronicsDescription
5MM, 320VAC, 10%, STANDARD
Datasheet
DatasheetPackage
Disc 5mm
In Stock
94,046 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

B72205S0321K101
lmages are for reference only.B72205S0321K101
5MM, 320VAC, 10%, STANDARD
DatasheetDisc 5mm
94,046 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

510 V 400 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
B72205S0321K101

| Category | Circuit Protection - Varistors-MOVs - |
| Manufacturer | EPCOS - TDK Electronics |
| Series | StandarD |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Maximum AC Volts | 320 V |
| Maximum DC Volts | 420 V |
| Varistor Voltage (Min) | 459 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 510 V |
| Varistor Voltage (Max) | 561 V |
| Current - Surge | 400 A |
| Energy | 11J |
| Number of Circuits | 1 |
| Capacitance @ Frequency | 50 pF @ 1 kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 5mm |
| Features | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Base Product Number | B72205S |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | B72205S0321K211 | B72205S0300K101 | B72205S0300K111 | B72205S0300K211 |
| Manufacturer | EPCOS - TDK Electronics | EPCOS - TDK Electronics | EPCOS - TDK Electronics | EPCOS - TDK Electronics |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | 5MM, 300VAC, 10%, STANDARD | VARISTOR 47V 100A DISC 5MM | VARISTOR 47V 100A DISC 5MM | VARISTOR 47V 100A DISC 5MM |
| Series | StandarD | StandarD | StandarD | StandarD |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Bulk | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |