Part Number
B81130B1474M
Manufacturer
EPCOS - TDK ElectronicsDescription
CAP FILM 0.47UF 20% 275VAC RAD
Datasheet
DatasheetPackage
Radial
In Stock
59,428 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

B81130B1474M
lmages are for reference only.B81130B1474M
CAP FILM 0.47UF 20% 275VAC RAD
DatasheetRadial
59,428 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

0.47 µF Film Capacitor 275V Polypropylene (PP), Metallized Radial
B81130B1474M

| Category | Capacitors - Film Capacitors - |
| Manufacturer | EPCOS - TDK Electronics |
| Series | B81130 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 0.47 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage Rating - AC | 275V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.827" (21.00mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Ratings | X2 |
| Features | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | B81130B1473M | B81130B1154M | B81130B1223M | B81130B1224M |
| Manufacturer | EPCOS - TDK Electronics | EPCOS - TDK Electronics | EPCOS - TDK Electronics | EPCOS - TDK Electronics |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | CAP FILM 0.047UF 20% 275VAC RAD | CAP FILM 0.15UF 20% 275VAC RAD | CAP FILM 0.022UF 20% 275VAC RAD | CAP FILM 0.22UF 20% 275VAC RAD |
| Series | EPCOS - TDK Electronics | EPCOS - TDK Electronics | EPCOS - TDK Electronics | EPCOS - TDK Electronics |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |