Part Number
CD4099BK
Manufacturer
Harris CorporationDescription
CMOS 8-BIT ADDRESSABLE LATCH
Datasheet
DatasheetPackage
16-CFlatPack
In Stock
54,715 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

CD4099BK
lmages are for reference only.CD4099BK
CMOS 8-BIT ADDRESSABLE LATCH
Datasheet16-CFlatPack
54,715 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

D-Type, Addressable 1 Channel 1:8 IC Standard 16-CFP
CD4099BK

| Category | Integrated Circuits (ICs) - Logic - Latches |
| Manufacturer | Harris Corporation |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| Logic Type | D-Type, Addressable |
| Circuit | 1:8 |
| Output Type | Standard |
| Voltage - Supply | 3V ~ 18V |
| Independent Circuits | 1 |
| Delay Time - Propagation | 50ns |
| Current - Output High, Low | 6.8mA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-CFlatPack |
| Supplier Device Package | 16-CFP |
| Base Product Number | CD4099 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | CD4099BCN | CD4099BE | CD4099BF | CD4099BF3A |
| Manufacturer | onsemi | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | |
| Description | IC LATCH ADDRESSABLE 8BIT 16-DIP | IC ADDRESSABL LATCH 8BIT 16-DIP | CMOS 8-BIT ADDRESSABLE LATCH 16- | CMOS 8-BIT ADDRESSABLE LATCH 16- |
| Series | 4000B | 4000B | 4000B | 4000B |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube |

Recommended Products















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |