Part Number
GCJ21BR71A225KA01L
Manufacturer
Murata ElectronicsDescription
CAP CER
Datasheet
DatasheetPackage
0805 (2012 Metric)
In Stock
97,592 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

GCJ21BR71A225KA01L
lmages are for reference only.GCJ21BR71A225KA01L
CAP CER
Datasheet0805 (2012 Metric)
97,592 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

2.2 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
GCJ21BR71A225KA01L

| Category | Capacitors - Ceramic Capacitors - |
| Manufacturer | Murata Electronics |
| Series | |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mfr | Murata Electronics |
| Series | GCJ |
| Capacitance | 2.2 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 10V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | Soft Termination |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive, Boardflex Sensitive |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.057" (1.45mm) |
| Lead Spacing | - |
| Lead Style | - |
| Base Product Number | GCJ21BR71A |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | GCJ21BR71A225KA01K | GCJ21BR71A225MA01K | GCJ21BR71A225MA01L | GCJ21BR71A106KE01K |
| Manufacturer | Murata Electronics | Murata Electronics | Murata Electronics | Murata Electronics |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | CAP CER | CAP CER | CAP CER | CAP CER 10UF 10V X7R 0805 |
| Series | Murata Electronics | Murata Electronics | Murata Electronics | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |