Part Number
TLC0820ACFN
Manufacturer
Texas InstrumentsDescription
IC ADC 8BIT FLASH 20PLCC
Datasheet
DatasheetPackage
20-LCC (J-Lead)
In Stock
47,625 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

TLC0820ACFN
lmages are for reference only.TLC0820ACFN
IC ADC 8BIT FLASH 20PLCC
Datasheet20-LCC (J-Lead)
47,625 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Flash 20-PLCC (9x9)
TLC0820ACFN

| Category | Integrated Circuits (ICs) - Data Acquisition - Analog to Digital Converters ADC |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | LinCMOS™ |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Number of Bits | 8 |
| Sampling Rate (Per Second) | 392k |
| Number of Inputs | 1 |
| Input Type | Single Ended |
| Data Interface | Parallel |
| Configuration | S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Architecture | Flash |
| Reference Type | External |
| Voltage - Supply, Analog | 4.5V ~ 8V |
| Voltage - Supply, Digital | 4.5V ~ 8V |
| Features | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Package / Case | 20-LCC (J-Lead) |
| Supplier Device Package | 20-PLCC (9x9) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Base Product Number | TLC0820 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | TLC0820ACFNR | TLC0820ACDB | TLC0820ACDBR | TLC0820ACDW |
| Manufacturer | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | 8-BIT ADC, FLASH METHOD | IC ADC 8BIT FLASH 20SSOP | IC ADC 8BIT FLASH 20SSOP | IC ADC 8BIT FLASH 20SOIC |
| Series | * | LinCMOS™ | LinCMOS™ | LinCMOS™ |
| Packaging | Bulk | Tube | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tube |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |