Part Number
0407002.WR
Manufacturer
Littelfuse Inc.Description
FUSE BOARD MOUNT 2A 63VDC 1206
Datasheet
DatasheetPackage
1206 (3216 Metric)
In Stock
71,363 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

0407002.WR
lmages are for reference only.0407002.WR
FUSE BOARD MOUNT 2A 63VDC 1206
Datasheet1206 (3216 Metric)
71,363 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

2 A AC 63 V DC Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
0407002.WR

| Category | Circuit Protection - Fuses - |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Series | 407 |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Current Rating (Amps) | 2 A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 63 V |
| Response Time | Slow Blow |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A |
| Melting I²t | 0.87 |
| Approval Agency | cURus |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.064" W x 0.033" H (3.20mm x 1.63mm x 0.84mm) |
| Base Product Number | - |
| DC Cold Resistance | 0.1 Ohms |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | 0407002.WRA | 0407001.WR | 0407001.WRA | 0407003.WR |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | FUSE BRD MNT 2A 63VAC 63VDC 1206 | FUSE BOARD MOUNT 1A 63VDC 1206 | FUSE BRD MNT 1A 63VAC 63VDC 1206 | FUSE BOARD MOUNT 3A 32VDC 1206 |
| Series | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |