Part Number
0781190920
Manufacturer
MolexDescription
CONN FFC FPC VERT 9POS 0.5MM SMD
Datasheet
DatasheetPackage
-
In Stock
84,747 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

0781190920
lmages are for reference only.Payment Methods

Delivery Services

9 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount
0781190920

| Category | Connectors, Interconnects - FFC-FPC Flat Flexible Connectors - FFC-FPC Flat Flexible Connector Assemblies |
| Manufacturer | Molex |
| Series | Easy-On 78119 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | |
| Flat Flex Type | FFC, FPC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector/Contact Type | Contacts, Vertical - 1 Sided |
| Number of Positions | 9 |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Height Above Board | 0.161" (4.10mm) |
| Locking Feature | - |
| Cable End Type | Tapered |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Gold |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Actuator Material | - |
| Features | - |
| Voltage Rating | 50V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Current Rating (Amps) | 0.5A |
| Contact Finish Thickness | 39.4µin (1.00µm) |
| Housing Color | Black |
| Actuator Color | - |
| Mating Cycles | 10 |
| Base Product Number | 078119 |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | 0781190610 | 0781190620 | 0781190710 | 0781190720 |
| Manufacturer | Molex | Molex | Molex | Molex |
| RoHS Status | ||||
| Description | CONN FFC FPC VERT 6POS 0.5MM SMD | CONN FFC FPC VERT 6POS 0.5MM SMD | CONN FFC FPC VERT 7POS 0.5MM SMD | 0.5 FPC CONN. ZIF ST AU EMBSTP P |
| Series | Easy-On 78119 | Easy-On 78119 | Easy-On 78119 | * |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Bulk |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |