Part Number
10035388-910LF
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)Description
CONN EDGE DUAL FML 70POS 0.100
Datasheet
DatasheetPackage
-
In Stock
13,448 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

10035388-910LF
lmages are for reference only.10035388-910LF
CONN EDGE DUAL FML 70POS 0.100
Datasheet-
13,448 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

70 (60 Loaded) Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm) Black
10035388-910LF

| Category | Connectors, Interconnects - Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors |
| Manufacturer | Amphenol ICC (FCI) |
| Series | Power Edge |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Card Type | Non Specified - Dual Edge |
| Gender | Female |
| Number of Positions/Bay/Row | - |
| Number of Positions | 70 (60 Loaded) |
| Card Thickness | 0.062" (1.57mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Read Out | Dual |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Termination | Solder |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Type | Cantilever |
| Color | Black |
| Flange Feature | - |
| Operating Temperature | -5°C ~ 105°C |
| Material - Insulation | Thermoplastic |
| Termination Rows | - |
| Base Product Number | 10035388 |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | 10035388-911LF | 10035388-912LF | 10035388-913LF | 10035388-000 |
| Manufacturer | Amphenol ICC (FCI) | Amphenol ICC (FCI) | Amphenol ICC (FCI) | Amphenol ICC (FCI) |
| RoHS Status | RoHS Compliant | RoHS Compliant | RoHS Compliant | |
| Description | CONN EDGE DUAL FML 38POS 0.100 | CONN EDGE DUAL FML 28POS 0.100 | CONN EDGE DUAL FML 16POS 0.100 | CONN EDGE DUAL FML 58POS 0.100 |
| Series | Power Edge | Power Edge | ||
| Packaging | Tray | Tray |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |