Part Number
10DQ03
Manufacturer
SMC Diode SolutionsDescription
DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO41
Datasheet
DatasheetPackage
DO-204AL, DO-41, Axial
In Stock
94,905 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

10DQ03
lmages are for reference only.10DQ03
DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO41
DatasheetDO-204AL, DO-41, Axial
94,905 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Diode 30 V 1A Through Hole DO-41
10DQ03

| Category | Discrete Semiconductor Products - Diodes - Rectifiers |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions |
| Series | - |
| Packaging | Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Technology | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 550 mV @ 1 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500 µA @ 30 V |
| Capacitance @ Vr, F | 110pF @ 4V, 1MHz |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial |
| Supplier Device Package | DO-41 |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 125°C |
| Base Product Number | 10DQ |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | 10DQ04 | 10DQ05 | 10DQ06 | VS-HFA25PB60-N3 |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions | SMC Diode Solutions | SMC Diode Solutions | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO41 | DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO41 | DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO41 | DIODE GP 600V 25A TO247AC |
| Series | - | - | - | HEXFRED® |
| Packaging | Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB) | Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB) | Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB) | Tube |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |