Part Number
1206B224K500NTM
Manufacturer
Knowles NovacapDescription
CAPACITOR
Datasheet
DatasheetPackage
1206 (3216 Metric)
In Stock
79,384 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

1206B224K500NTM
lmages are for reference only.1206B224K500NTM
CAPACITOR
Datasheet1206 (3216 Metric)
79,384 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

0.22 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
1206B224K500NTM

| Category | Capacitors - Ceramic Capacitors - |
| Manufacturer | Knowles Novacap |
| Series | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mfr | Knowles Novacap |
| Series | - |
| Capacitance | 0.22 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 50V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Ratings | - |
| Applications | SMPS Filtering |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.064" (1.63mm) |
| Lead Spacing | - |
| Lead Style | - |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | 1206B224K500NT | 1206B224K500NT | 1206B224K500CT | 1206B224K500NM |
| Manufacturer | Knowles Novacap | Knowles Novacap | Walsin Technology Corporation | Knowles Novacap |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | 1206 MLCC | 1206 MLCC | CAP CER 0.22UF 50V X7R 1206 | 1206 MLCC |
| Series | Knowles Novacap | Knowles Novacap | Knowles Novacap | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Bulk |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |