Part Number
1206Y0500271KDT
Manufacturer
Knowles SyferDescription
CAP CER 270PF 50V X7R 1206
Datasheet
DatasheetPackage
1206 (3216 Metric)
In Stock
15,894 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

1206Y0500271KDT
lmages are for reference only.1206Y0500271KDT
CAP CER 270PF 50V X7R 1206
Datasheet1206 (3216 Metric)
15,894 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

270 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
1206Y0500271KDT

| Category | Capacitors - Ceramic Capacitors - |
| Manufacturer | Knowles Syfer |
| Series | FlexiCap™ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 270 pF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 50V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | Soft Termination, High Temperature |
| Ratings | - |
| Applications | High Reliability, Boardflex Sensitive |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.063" (1.60mm) |
| Lead Spacing | - |
| Lead Style | - |
| Base Product Number | 1206Y |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | 1206Y0500271FAT | 1206Y0500271FCT | 1206Y0500271FFT | 1206Y0500271GAT |
| Manufacturer | Knowles Syfer | Knowles Syfer | Knowles Syfer | Knowles Syfer |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | CAP CER 270PF 50V C0G/NP0 1206 | CAP CER 270PF 50V C0G/NP0 1206 | CAP CER 270PF 50V C0G/NP0 1206 | CAP CER 270PF 50V C0G/NP0 1206 |
| Series | Knowles Syfer | Knowles Syfer | Knowles Syfer | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |