Part Number
15KP120
Manufacturer
Littelfuse Inc.Description
TVS DIODE 120VWM 202.65VC P600
Datasheet
DatasheetPackage
P600, Axial
In Stock
42,217 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

15KP120
lmages are for reference only.15KP120
TVS DIODE 120VWM 202.65VC P600
DatasheetP600, Axial
42,217 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

202.65V Clamp Ipp Tvs Diode Through Hole P600
15KP120

| Category | Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Series | 15KP |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Zener |
| Bidirectional Channels | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 120V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 125.69V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 202.65V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | - |
| Power - Peak Pulse | 15000W (15kW) |
| Power Line Protection | No |
| Applications | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | P600, Axial |
| Supplier Device Package | P600 |
| Base Product Number | 15KP |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | 15KP120A | 15KP120A | 15KP120A-TP | 15KP120AL-TP |
| Manufacturer | MDE Semiconductor Inc | Littelfuse Inc. | Micro Commercial Co | Micro Commercial Co |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | |
| Description | TVS DIODE UP 120VRWM 192.3VC | TVS DIODE 120VWM 193VC P600 | TVS DIODE 120VWM 193VC R6 | TVS,R-6 |
| Series | MDE Semiconductor Inc | Littelfuse Inc. | Micro Commercial Co | Micro Commercial Co |
| Packaging | Bulk | Bulk | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |