15M330MLF
15M330MLF
15M330MLF
lmages are for reference only.
  • Part Number
    15M330MLF
  • Manufacturer
    Gowanda Electronics
  • Description
    MOLDED UNSHIELDED RF COILS AXIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
330 nH Unshielded Molded Inductor 1.4 A 90mOhm Max Axial
Quick Inquiry
15M330MLF
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Gowanda Electronics
Series 15M
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Molded
Material - Core Phenolic
Inductance 330 nH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.4 A
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 90mOhm Max
Q @ Freq 45 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant 360MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 25 MHz
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm)