Part Number
16ST475K4532-ND
Manufacturer
RubyconDescription
CAP FILM 4.7UF 10% 16VDC 1812
Datasheet
DatasheetPackage
1812 (4532 Metric)
In Stock
39,028 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

16ST475K4532-ND
lmages are for reference only.Payment Methods

Delivery Services

4.7 µF Film Capacitor 16V Acrylic, Metallized 1812 (4532 Metric)
16ST475K4532-ND

| Category | Capacitors - Film Capacitors - |
| Manufacturer | Rubycon |
| Series | PMLCAP®, ST |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 4.7 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 16V |
| Dielectric Material | Acrylic, Metallized |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1812 (4532 Metric) |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.063" (1.60mm) |
| Termination | Solder Pads |
| Lead Spacing | - |
| Applications | DC Link, DC Filtering |
| Ratings | - |
| Features | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | 16ST475M4532 | 16ST475MC14532 | BFC233416274 | MKP385E51585JPP2T0 |
| Manufacturer | Rubycon | Rubycon | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | CAP FILM 4.7UF 20% 16VDC 1812 | CAP FILM 4.7UF 20% 16VDC 1812 | CAP FILM 0.27UF 10% 400VDC RAD | CAP FILM 1.5UF 5% 850VDC RAD |
| Series | Rubycon | Rubycon | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Bulk | Tray |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |