Part Number
1811398-1
Manufacturer
TE Connectivity AMP ConnectorsDescription
TERM BLK 6POS TOP ENTRY 7MM PCB
Datasheet
DatasheetPackage
-
In Stock
33,133 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

1811398-1
lmages are for reference only.1811398-1
TERM BLK 6POS TOP ENTRY 7MM PCB
Datasheet-
33,133 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

6 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.276" (7.00mm) Through Hole, Kinked Pin
1811398-1

| Category | Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Wire to Board |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Series | Buchanan |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Number of Levels | 1 |
| Positions Per Level | 6 |
| Pitch | 0.276" (7.00mm) |
| Mating Orientation | Vertical with Board |
| Current | 2 A |
| Voltage | 600 V |
| Wire Gauge | 18 AWG |
| Mounting Type | Through Hole, Kinked Pin |
| Wire Termination | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Features | - |
| Color | Black |
| Operating Temperature | - |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Contact Material - Plating | Phosphor Bronze - Tin Plated |
| Clamp Material - Plating | - |
| Screw Material - Plating | - |
| Torque - Screw | - |
| Screw Thread | - |
| Base Product Number | 1811398 |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | 1810599 | 1810874 | 1811444-1 | 1811650-1 |
| Manufacturer | Phoenix Contact | Phoenix Contact | TE Connectivity AMP Connectors | TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine |
| RoHS Status | RoHS Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | |
| Description | FRONT 2 5-V/SA10/16 BK | TERM BLK 29P SIDE ENT 2.54MM PCB | TERM BLK 4POS TOP ENTRY 7MM PCB | STRAIN RELIEF KIT,GPRB2 |
| Series | COMBICON FRONT | COMBICON FFKDSA | Buchanan | * |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bag |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |