Part Number
1N5819W
Manufacturer
SMC Diode SolutionsDescription
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD123FL
Datasheet
DatasheetPackage
SOD-123F
In Stock
87,046 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

1N5819W
lmages are for reference only.1N5819W
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD123FL
DatasheetSOD-123F
87,046 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Diode 40 V 1A Surface Mount SOD-123FL
1N5819W

| Category | Discrete Semiconductor Products - Diodes - Rectifiers |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | Not applicable |
| Technology | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 500 mV @ 1 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 µA @ 40 V |
| Capacitance @ Vr, F | 110pF @ 4V, 1MHz |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOD-123F |
| Supplier Device Package | SOD-123FL |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Base Product Number | 1N5819 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | 1N5819 | 1N5819 | 1N5819 | 1N5819 |
| Manufacturer | Microchip Technology | STMicroelectronics | Diotec Semiconductor | Taiwan Semiconductor Corporation |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | Not applicable | ROHS3 Compliant | |
| Description | DIODE SCHOTTKY 45V 1A DO41 | SCHOTTKY DO15 40V 1A 150C | DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO204AC | DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO204AL |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Bulk | Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB) | Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB) | Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |