22M224JLF
22M224JLF
22M224JLF
lmages are for reference only.
  • Part Number
    22M224JLF
  • Manufacturer
    Gowanda Electronics
  • Description
    MOLDED AXL UNSHIELDED RF COILS
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
2.2 mH Unshielded Molded Inductor 66 mA 30Ohm Max Axial
Quick Inquiry
22M224JLF
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Gowanda Electronics
Series 22M
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Molded
Material - Core -
Inductance 2.2 mH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 66 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 30Ohm Max
Q @ Freq 70 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant 2MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 250 kHz
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.215" Dia x 0.560" L (5.46mm x 14.22mm)