Part Number
2332205-6
Manufacturer
TE Connectivity AMP ConnectorsDescription
RECEPT ASSY, RA, 140 POS, SLIVER
Datasheet
DatasheetPackage
-
In Stock
53,440 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

2332205-6
lmages are for reference only.2332205-6
RECEPT ASSY, RA, 140 POS, SLIVER
Datasheet-
53,440 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

140 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.024" (0.60mm) Black
2332205-6

| Category | Connectors, Interconnects - Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Series | Sliver 2.0 |
| Packaging | Strip |
| RoHS Status | |
| Card Type | Non Specified - Dual Edge |
| Gender | Female |
| Number of Positions/Bay/Row | 28; 14; 28 |
| Number of Positions | 140 |
| Card Thickness | 0.062" (1.57mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch | 0.024" (0.60mm) |
| Read Out | Dual |
| Features | Board Guide, Pick and Place, Solder Retention |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Termination | Solder |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Type | - |
| Color | Black |
| Flange Feature | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Material - Insulation | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Termination Rows | 2 |
| Base Product Number | 2332205 |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | 2332205-1 | 2332205-2 | 2332205-3 | 2332205-4 |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | TE Connectivity AMP Connectors | TE Connectivity AMP Connectors | TE Connectivity AMP Connectors |
| RoHS Status | RoHS Compliant | |||
| Description | RECEPT ASSY, RA, 140 POS, SLIVER | RECEPT ASSY, RA, 140 POS, SLIVER | CONN EDGE DUAL FML 140POS 0.024 | RECEPT ASSY, RA, 140 POS, SLIVER |
| Series | Sliver 2.0 | Sliver 2.0 | ||
| Packaging | Bulk | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |

Recommended Products















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |