Part Number
23A008
Manufacturer
Microsemi CorporationDescription
RF TRANS NPN 22V 3.7GHZ 55BT
Datasheet
DatasheetPackage
55BT
In Stock
36,809 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

23A008
lmages are for reference only.23A008
RF TRANS NPN 22V 3.7GHZ 55BT
Datasheet55BT
36,809 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

RF Transistor NPN 22V 400mA 3.7GHz 5W Chassis Mount 55BT
23A008

| Category | Discrete Semiconductor Products - Transistors - Bipolar BJT |
| Manufacturer | Microsemi Corporation |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Transistor Type | NPN |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 22V |
| Frequency - Transition | 3.7GHz |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | - |
| Gain | 8.5dB ~ 9.5dB |
| Power - Max | 5W |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 20 @ 100mA, 5V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 400mA |
| Operating Temperature | 200°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | 55BT |
| Supplier Device Package | 55BT |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | 23A005 | 23A025 | 2SC5772FR-TL-E | BLT81,115 |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | Microsemi Corporation | Renesas Electronics Corporation | NXP USA Inc. |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ||
| Description | RF TRANS NPN 22V 4.3GHZ 55BT | RF TRANS NPN 22V 3.7GHZ 55BT | SMALL SIGNAL BIPOLAR TRANSTR NPN | RF TRANS NPN 9.5V 900MHZ SOT223 |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |