3.0SMCJ6.5AQ-13
3.0SMCJ6.5AQ-13
3.0SMCJ6.5AQ-13
lmages are for reference only.
  • Part Number
    3.0SMCJ6.5AQ-13
  • Manufacturer
    Diodes Incorporated
  • Description
    TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR SMC
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    DO-214AB, SMC
  • Delivery Services
11.2V Clamp 267.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Quick Inquiry
3.0SMCJ6.5AQ-13
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes
Manufacturer Diodes Incorporated
Series 3.0SMCJ
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 6.5V
Voltage - Breakdown (Min) 7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 267.9A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)