Part Number
405K100CS4
Manufacturer
Cornell Dubilier KnowlesDescription
CAP FILM 4UF 10% 100VDC 6DIP
Datasheet
DatasheetPackage
6-DIP
In Stock
90,929 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

405K100CS4
lmages are for reference only.405K100CS4
CAP FILM 4UF 10% 100VDC 6DIP
Datasheet6-DIP
90,929 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

4 µF Film Capacitor 100V Polymer, Metallized 6-DIP
405K100CS4

| Category | Capacitors - Film Capacitors - |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Knowles |
| Series | Capstick® CS |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| Capacitance | 4 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 100V |
| Dielectric Material | Polymer, Metallized |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 6-DIP |
| Size / Dimension | 0.500" L x 0.449" W (12.70mm x 11.40mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.252" (6.40mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Applications | DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching |
| Ratings | - |
| Features | Low ESR, Low ESL |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 7 mOhms |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | 405K100CS4-FA | 405K100CS4G | 405K100CS4G-FA | 405K100CB4G |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Knowles | Cornell Dubilier Knowles | Cornell Dubilier Knowles | Cornell Dubilier Knowles |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | RoHS non-compliant | ROHS3 Compliant | RoHS non-compliant |
| Description | CAP FILM 4UF 10% 100VDC 6DIP | CAP FILM 4UF 10% 100VDC 6SMD | CAP FILM 4UF 10% 100VDC 6SMD | FILM/M |
| Series | Cornell Dubilier Knowles | Cornell Dubilier Knowles | Cornell Dubilier Knowles | Cornell Dubilier Knowles |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products










| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |