Part Number
465563745
Manufacturer
MolexDescription
SEARAY SLIM PLUG ASSY 04X30X6.9
Datasheet
DatasheetPackage
-
In Stock
87,238 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

465563745
lmages are for reference only.Payment Methods

Delivery Services

120 Position Connector High Density Array, Male Surface Mount Gold
465563745

| Category | Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Arrays-Edge Type-Mezzanine Board to Board |
| Manufacturer | Molex |
| Series | SEARAY 46556 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| Connector Type | High Density Array, Male |
| Number of Positions | 120 |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows | 4 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Board Guide, Pick and Place |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Mated Stacking Heights | 12mm, 13mm, 13.5mm, 14.5mm, 15mm |
| Height Above Board | 0.418" (10.62mm) |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | 465561500 | 465564145CUTTAPE | 465564245 | 465572545 |
| Manufacturer | Molex | Molex | Molex | Molex |
| RoHS Status | RoHS non-compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | RoHS non-compliant |
| Description | 46556-1500 | NON-FULL REEL 46556-4145 SEARAY | SEARAY SLIM PLUG ASSY 04X40 2.9 | SEARAY SLIM RECT ASSY 04X20X 8.1 |
| Series | * | SEARAY 46556 | SEARAY 46556 | SEARAY 46557 |
| Packaging | Bulk | Box | Box | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |