Part Number
534174-1
Manufacturer
TE Connectivity AMP ConnectorsDescription
CONN RCPT 128POS 0.05 GOLD PCB
Datasheet
DatasheetPackage
-
In Stock
74,207 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

534174-1
lmages are for reference only.534174-1
CONN RCPT 128POS 0.05 GOLD PCB
Datasheet-
74,207 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

128 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold
534174-1

| Category | Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Receptacles-Female Sockets |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Series | Mini-Box |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Type | Female Socket |
| Style | Board to Board |
| Number of Positions | 128 |
| Number of Positions Loaded | All |
| Pitch - Mating | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.150" (3.81mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating | 50.0µin (1.27µm) |
| Insulation Color | Gray |
| Insulation Height | 0.215" (5.45mm) |
| Contact Length - Post | - |
| Operating Temperature | - |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Mated Stacking Heights | - |
| Ingress Protection | - |
| Features | Mating Guide, Sealed |
| Current Rating (Amps) | - |
| Voltage Rating | - |
| Applications | - |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Contact Shape | Square |
| Contact Material | - |
| Contact Finish Thickness - Post | Flash |
| Base Product Number | 534174 |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | 534173-1 | 534175-1 | 534175-5 | 534175-6 |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine | TE Connectivity AMP Connectors | TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine |
| RoHS Status | RoHS Compliant | RoHS non-compliant | RoHS Compliant | RoHS non-compliant |
| Description | CONN RCPT 150POS 0.1 GOLD PCB | CONN RCPT 128POS 0.05 GOLD PCB | CONN RCPT 80POS 0.05 GOLD PCB | CONN RCPT 70POS 0.05 GOLD PCB |
| Series | TE Connectivity AMP Connectors | TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine | TE Connectivity AMP Connectors | TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |

Recommended Products










| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |