73M3BR036F
73M3BR036F
73M3BR036F
lmages are for reference only.
  • Part Number
    73M3BR036F
  • Manufacturer
    CTS Resistor Products
  • Description
    RES 0.036 OHM 1% 3W 2726
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
36 mOhms ±1% 3W Chip Resistor Nonstandard Current Sense Metal Film
Quick Inquiry
73M3BR036F
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer CTS Resistor Products
Series
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr CTS Resistor Products
Series 73M3B
Resistance 36 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 3W
Composition Metal Film
Features Current Sense
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package 2726
Ratings -
Size / Dimension 0.264" L x 0.283" W (6.70mm x 7.20mm)
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)