743C043560JP
743C043560JP
743C043560JP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    743C043560JP
  • Manufacturer
    CTS Resistor Products
  • Description
    RES ARRAY 2 RES 56 OHM 1008
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1008, Concave, Long Side Terminals
  • Delivery Services
56 Ohm ±5% 100mW Power Per Element Isolated 2 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 1008, Concave, Long Side Terminals
Quick Inquiry
743C043560JP
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Resistor Networks-Arrays -
Manufacturer CTS Resistor Products
Series 743
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Circuit Type Isolated
Resistance (Ohms) 56
Tolerance ±5%
Number of Resistors 2
Resistor Matching Ratio -
Resistor-Ratio-Drift -
Number of Pins 4
Power Per Element 100mW
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Grade -
Qualification -
Applications -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.100" L x 0.079" W (2.54mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)