Part Number
74AC299PC
Manufacturer
onsemiDescription
IC SHIFT/STORAGE OCTAL 20-DIP
Datasheet
DatasheetPackage
20-DIP (0.300", 7.62mm)
In Stock
76,054 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

74AC299PC
lmages are for reference only.Payment Methods

Delivery Services

Shift Shift Register 1 Element 8 Bit 20-PDIP
74AC299PC

| Category | Integrated Circuits (ICs) - Logic - Shift Registers |
| Manufacturer | onsemi |
| Series | 74AC |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | |
| Logic Type | Shift Register |
| Output Type | Tri-State |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Function | Universal |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Base Product Number | 74AC299 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | 74AC299MTC | 74AC299MTR | 74AC299SC | 74AC299SCX |
| Manufacturer | onsemi | STMicroelectronics | onsemi | onsemi |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | |||
| Description | IC SHIFT/REGISTER STORE 20TSSOP | IC SHIFT REG 8-BIT PIPO 20-SOIC | IC SHIFT/STORAGE OCTAL 20-SOIC | IC SHIFT/REGISTER STORE 20SOIC |
| Series | 74AC | 74AC | 74AC | 74AC |
| Packaging | Tube | Tape & Reel (TR) | Tube | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |