768141153GP
768141153GP
768141153GP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    768141153GP
  • Manufacturer
    CTS Resistor Products
  • Description
    RES ARRAY 13 RES 15K OHM 14SOIC
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    14-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
  • Delivery Services
15k Ohm ±2% 100mW Power Per Element Bussed 13 Resistor Network/Array ±100ppm/°C 14-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Quick Inquiry
768141153GP
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Resistor Networks-Arrays -
Manufacturer CTS Resistor Products
Series 768
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Circuit Type Bussed
Resistance (Ohms) 15k
Tolerance ±2%
Number of Resistors 13
Resistor Matching Ratio -
Resistor-Ratio-Drift -
Number of Pins 14
Power Per Element 100mW
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Grade -
Qualification -
Applications -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 14-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.390" L x 0.220" W (9.91mm x 5.59mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 768141153G 768141153GPTR13 768141151G 768141151GP
Part Number 768141153G 768141153GPTR13 768141151G 768141151GP
Manufacturer CTS Resistor Products CTS Resistor Products CTS Resistor Products CTS Resistor Products
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RES ARRAY 13 RES 15K OHM 14SOIC RES ARRAY 13 RES 15K OHM 14SOIC RES ARRAY 13 RES 150 OHM 14SOIC RES ARRAY 13 RES 150 OHM 14SOIC