768163474GPTR13
768163474GPTR13
768163474GPTR13
lmages are for reference only.
  • Part Number
    768163474GPTR13
  • Description
    RES ARRAY 8 RES 470K OHM 16SOIC
  • Package
    16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
  • Delivery Services
470k Ohm ±2% 200mW Power Per Element Isolated 8 Resistor Network/Array ±100ppm/°C 16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Quick Inquiry
768163474GPTR13
Series 768
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Circuit Type Isolated
Resistance (Ohms) 470k
Tolerance ±2%
Number of Resistors 8
Number of Pins 16
Power Per Element 200mW
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 768163474G 768163474GP 768161101G 768161101GP
Part Number 768163474G 768163474GP 768161101G 768161101GP
Manufacturer CTS Resistor Products CTS Resistor Products CTS Resistor Products CTS Resistor Products
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RES ARRAY 8 RES 470K OHM 16SOIC RES ARRAY 8 RES 470K OHM 16SOIC RES ARRAY 15 RES 100 OHM 16SOIC RES ARRAY 15 RES 100 OHM 16SOIC