848T1006LF
848T1006LF
848T1006LF
lmages are for reference only.
  • Part Number
    848T1006LF
  • Manufacturer
    Gowanda Electronics
  • Description
    HIGH INDUCTANCE TOROID INDUCTOR
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
100 mH Unshielded Toroidal Inductor 75 mA 60Ohm Max Radial
Quick Inquiry
848T1006LF
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Gowanda Electronics
Series T-Small
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Toroidal
Material - Core -
Inductance 100 mH
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 75 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 60Ohm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 60MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Supplier Device Package Radial
Size / Dimension 1.100" Dia (27.94mm)
Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm)