90HGBW10RT
Manufacturer
Grayhill Inc.Description
SWITCH SLIDE DIP SPST 0.01A 30V
Request for Quotation
90HGBW10RT
lmages are for reference only.90HGBW10RT
Delivery Services
Dip Switch SPST 10 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 10mA 30VDC
90HGBW10RT
| Series | 90HGB |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Circuit | SPST |
| Number of Positions | 10 |
| Current Rating (Amps) | 10mA |
| Voltage Rating | 30VDC |
| Contact Finish | Gold |
| Height Above Board | 0.190" (4.83mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Termination Style | Gull Wing |
| Pitch | 0.100" (2.54mm), Full |
| Washable | No |
| Features | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Body Material | Thermoplastic |
| Length | 1.070" (27.18mm) |