Part Number
A2F060M3E-TQ144
Manufacturer
Microsemi CorporationDescription
IC SOC CORTEX-M3 80MHZ 144TQFP
Datasheet
DatasheetPackage
144-LQFP
In Stock
13,590 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

A2F060M3E-TQ144
lmages are for reference only.A2F060M3E-TQ144
IC SOC CORTEX-M3 80MHZ 144TQFP
Datasheet144-LQFP
13,590 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion® ProASIC®3 FPGA, 60K Gates, 1536D-Flip-Flops 80MHz 144-TQFP (20x20)
A2F060M3E-TQ144

| Category | Integrated Circuits (ICs) - Embedded - System On Chip SoC |
| Manufacturer | Microsemi Corporation |
| Series | SmartFusion® |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| Architecture | MCU, FPGA |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Flash Size | 128KB |
| RAM Size | 16KB |
| Peripherals | DMA, POR, WDT |
| Connectivity | EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART |
| Speed | 80MHz |
| Primary Attributes | ProASIC®3 FPGA, 60K Gates, 1536D-Flip-Flops |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C (TJ) |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Supplier Device Package | 144-TQFP (20x20) |
| Number of I/O | MCU - 21, FPGA - 33 |
| Base Product Number | A2F060M3E |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | A2F060M3E-TQ144 | A2F060M3E-TQ144I | A2F060M3E-TQ144I | A2F060M3E-TQG144 |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | Microsemi Corporation | Microsemi Corporation | Microsemi Corporation |
| RoHS Status | RoHS non-compliant | RoHS non-compliant | RoHS non-compliant | |
| Description | IC SOC CORTEX-M3 80MHZ 144TQFP | IC SOC CORTEX-M3 80MHZ 144TQFP | IC SOC CORTEX-M3 80MHZ 144TQFP | IC SOC CORTEX-M3 80MHZ 144TQFP |
| Series | SmartFusion® | SmartFusion® | SmartFusion® | SmartFusion® |
| Packaging | Tray | Tray | Tray | Tray |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |