Part Number
ABMM-29.4912MHZ-10-B-T
Manufacturer
Abracon LLCDescription
CRYSTAL 29.4912MHZ 10PF SMD
Datasheet
DatasheetPackage
4-SMD, No Lead
In Stock
28,508 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

ABMM-29.4912MHZ-10-B-T
lmages are for reference only.ABMM-29.4912MHZ-10-B-T
CRYSTAL 29.4912MHZ 10PF SMD
Datasheet4-SMD, No Lead
28,508 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

29.4912 MHz ±50ppm Crystal 10pF 40 Ohms 4-SMD, No Lead
ABMM-29.4912MHZ-10-B-T

| Category | Crystals, Oscillators, Resonators - Crystals - |
| Manufacturer | Abracon LLC |
| Series | ABMM |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | MHz Crystal |
| Frequency | 29.4912 MHz |
| Frequency Stability | ±50ppm |
| Frequency Tolerance | ±50ppm |
| Load Capacitance | 10pF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 40 Ohms |
| Operating Mode | Fundamental |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Ratings | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-SMD, No Lead |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.205" W (7.20mm x 5.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.051" (1.30mm) |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | ABMM-29.4912MHZ-10-B-T | ABM12AIG-24.000MHZ-10-1Z-T | ABM11W-50.0000MHZ-4-D1X-T3 | ABM3B-8.000MHZ-10-1-U-T |
| Manufacturer | Abracon LLC | Abracon LLC | Abracon LLC | Abracon LLC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | CRYSTAL 29.4912MHZ 10PF SMD | CRYSTAL 24.000MHZ 10PF SMD | CRYSTAL 50.0000MHZ 4PF SMD | CRYSTAL 8.0000MHZ 10PF SMD |
| Series | Abracon LLC | Abracon LLC | Abracon LLC | Abracon LLC |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |