Part Number
ADG408BNZ
Manufacturer
Analog Devices Inc.Description
IC MUX 8:1 100OHM 16DIP
Datasheet
DatasheetPackage
16-DIP (0.300", 7.62mm)
In Stock
96,105 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

ADG408BNZ
lmages are for reference only.ADG408BNZ
IC MUX 8:1 100OHM 16DIP
Datasheet16-DIP (0.300", 7.62mm)
96,105 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

1 Circuit IC Switch 8:1 100Ohm 16-PDIP
ADG408BNZ

| Category | Integrated Circuits (ICs) - Interface - Analog Switches-Multiplexers-Demultiplexers |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Switch Circuit | - |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 8:1 |
| Number of Circuits | 1 |
| On-State Resistance (Max) | 100Ohm |
| Channel-to-Channel Matching (ΔRon) | 15Ohm (Max) |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 12V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±15V |
| Switch Time (Ton, Toff) (Max) | - |
| -3db Bandwidth | - |
| Charge Injection | 20pC |
| Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) | 11pF, 40pF |
| Current - Leakage (IS(off)) (Max) | 500pA |
| Crosstalk | -85dB @ 100kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Base Product Number | ADG408 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | ADG408BN | ADG408BN | ADG408BNZ | ADG408BCHIPS |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. | Analog Devices Inc. | Analog Devices Inc. | Analog Devices Inc. |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | RoHS non-compliant | ||
| Description | IC MUX 8:1 100OHM 16DIP | IC MUX 8:1 100OHM 16DIP | IC MUX 8:1 100OHM 16DIP | IC SWITCH SP8T X 1 100OHM DIE |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Bulk |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |