Part Number
AMDLA1306S-8R2MT
Manufacturer
Abracon LLCDescription
FIXED IND 8.2UH 12.5A 13.8 MOHM
Datasheet
DatasheetPackage
Nonstandard
In Stock
72,324 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

AMDLA1306S-8R2MT
lmages are for reference only.AMDLA1306S-8R2MT
FIXED IND 8.2UH 12.5A 13.8 MOHM
DatasheetNonstandard
72,324 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

8.2 µH Shielded Molded Inductor 12.5 A 13.8mOhm Max Nonstandard
AMDLA1306S-8R2MT

| Category | Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors - |
| Manufacturer | Abracon LLC |
| Series | AMDLA1306S |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Molded |
| Material - Core | Metal |
| Inductance | 8.2 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 12.5 A |
| Current - Saturation (Isat) | 17A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 13.8mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.531" L x 0.496" W (13.50mm x 12.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.256" (6.50mm) |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | AMDLA1306S-100MT | AMDLA1306S-101MT | AMDLA1306S-1R0MT | AMDLA1306S-1R2MT |
| Manufacturer | Abracon LLC | Abracon LLC | Abracon LLC | Abracon LLC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | FIXED IND 10UH 11A 15.8MOHM SMD | FIXED IND 100UH 3.8A 161MOHM SMD | FIXED IND 1UH 29A 1.8 MOHM SMD | FIXED IND 1.2UH 27A 2.2MOHM SMD |
| Series | Abracon LLC | Abracon LLC | Abracon LLC | Abracon LLC |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |