ATDR5-6/10
ATDR5-6/10
ATDR5-6/10
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ATDR5-6/10
  • Manufacturer
    Mersen USA Newburyport-MA L.L.C.
  • Description
    CC TD FUSE 600V 5-6/10A ATDR
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    5AG, 10mm x 38.1mm
  • Delivery Services
5.6A 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Quick Inquiry
ATDR5-6/10
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Electrical-Specialty Fuses -
Manufacturer Mersen USA Newburyport-MA L.L.C.
Series ATDR
Packaging Box
RoHS Status RoHS non-compliant
Mounting Type Requires Holder
Fuse Type Cartridge
Current Rating (Amps) 5.6A
Voltage Rating - AC 600 VAC
Response Time Slow Blow
Applications Electrical, Industrial
Features -
Class CC
Approval Agency CE, CSA, UL
Operating Temperature -
Breaking Capacity @ Rated Voltage 200kA AC, 100kA DC
Package / Case 5AG, 10mm x 38.1mm
Size / Dimension 0.409" Dia x 1.500" L (10.40mm x 38.10mm)
Base Product Number -
Voltage Rating - DC 300 VDC