Part Number
BAS16H-QX
Manufacturer
Nexperia USA Inc.Description
BAS16H-Q/SOD123F/SOD2
Datasheet
DatasheetPackage
SOD-123F
In Stock
56,404 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

BAS16H-QX
lmages are for reference only.BAS16H-QX
BAS16H-Q/SOD123F/SOD2
DatasheetSOD-123F
56,404 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Diode 100 V 215mA Surface Mount SOD-123F
BAS16H-QX

| Category | Discrete Semiconductor Products - Diodes - Rectifiers |
| Manufacturer | Nexperia USA Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Technology | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 215mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25 V @ 150 mA |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 4 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500 nA @ 80 V |
| Capacitance @ Vr, F | 1.5pF @ 0V, 1MHz |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOD-123F |
| Supplier Device Package | SOD-123F |
| Operating Temperature - Junction | 150°C |
| Base Product Number | BAS16 |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q101 |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | BAS16H,115 | BAS16HE3-TP | BAS16HLP-7 | BAS16HLPQ-7B |
| Manufacturer | Nexperia USA Inc. | Micro Commercial Co | Diodes Incorporated | Diodes Incorporated |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | DIODE GP 100V 215MA SOD123F | DIODE GEN PURP 100V 215MA SOT23 | DIODE GEN PURP 100V 215MA 2DFN | DIODE GEN PURP 100V 215MA 2DFN |
| Series | BAS16 | - | - | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |