Part Number
BD6884GUW-E2
Manufacturer
Rohm SemiconductorDescription
IC HALF BRIDGE DRVR VBGA035W040
Datasheet
DatasheetPackage
35-VFBGA
In Stock
25,555 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

BD6884GUW-E2
lmages are for reference only.BD6884GUW-E2
IC HALF BRIDGE DRVR VBGA035W040
Datasheet35-VFBGA
25,555 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Half Bridge (4) Driver DC Motors, General Purpose VBGA035W040
BD6884GUW-E2

| Category | Integrated Circuits (ICs) - Power Management PMIC - Full Half-Bridge H Bridge Drivers |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Output Configuration | Half Bridge (4) |
| Applications | DC Motors, General Purpose |
| Interface | Logic |
| Load Type | Inductive |
| Technology | - |
| Rds On (Typ) | 1.5Ohm |
| Current - Output / Channel | 500mA |
| Current - Peak Output | - |
| Voltage - Supply | 2.5V ~ 5.5V |
| Voltage - Load | 2.5V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -25°C ~ 150°C (TJ) |
| Features | - |
| Fault Protection | Over Temperature, UVLO |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 35-VFBGA |
| Supplier Device Package | VBGA035W040 |
| Base Product Number | BD6884 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | BD6884GUW-E2 | BD6225FP-E2 | BD6640KUT-E2 | BD7996EFV-E2 |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor | Rohm Semiconductor | Rohm Semiconductor | Rohm Semiconductor |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | IC HALF BRIDGE DRVR VBGA035W040 | IC HALF BRIDGE DRVR 500MA 25HSOP | IC HALF BRIDGE DRVR 500MA 64TQFP | IC BRIDGE DRIVER PAR 54HTSSOP |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |