Part Number
BH30FB1WG-TR
Manufacturer
Rohm SemiconductorDescription
IC REG LINEAR 3V 150MA 5SSOP
Datasheet
DatasheetPackage
SC-74A, SOT-753
In Stock
33,921 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

BH30FB1WG-TR
lmages are for reference only.BH30FB1WG-TR
IC REG LINEAR 3V 150MA 5SSOP
DatasheetSC-74A, SOT-753
33,921 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 5-SSOP
BH30FB1WG-TR

| Category | Integrated Circuits (ICs) - Power Management PMIC - Voltage Regulators Linear-Low Drop Out LDO Regulators |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Fixed |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage Dropout (Max) | 0.45V @ 100mA |
| Current - Output | 150mA |
| Current - Quiescent (Iq) | 70 µA |
| PSRR | 70dB (1kHz) |
| Control Features | Enable |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Supplier Device Package | 5-SSOP |
| Base Product Number | BH30FB1 |
| Current - Supply (Max) | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | BH30FB1WHFV-TR | BH12PB1WHFV-TR | BH15LB1WG-TR | BH15LB1WHFV-TR |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor | Rohm Semiconductor | Rohm Semiconductor | Rohm Semiconductor |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | IC REG LINEAR 3V 150MA HVSOF5 | IC REG LINEAR 1.2V 150MA HVSOF5 | IC REG LINEAR 1.5V 150MA 5SSOP | IC REG LINEAR 1.5V 150MA HVSOF5 |
| Series | Rohm Semiconductor | Rohm Semiconductor | Rohm Semiconductor | Rohm Semiconductor |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |