Part Number
BLS7G2730L-200PU
Manufacturer
Ampleon USA Inc.Description
RF MOSFET LDMOS 32V SOT539A
Datasheet
DatasheetPackage
SOT-539A
In Stock
93,706 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

BLS7G2730L-200PU
lmages are for reference only.BLS7G2730L-200PU
RF MOSFET LDMOS 32V SOT539A
DatasheetSOT-539A
93,706 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

RF Mosfet 32 V 100 mA 2.7GHz ~ 3GHz 12dB 200W SOT539A
BLS7G2730L-200PU

| Category | Discrete Semiconductor Products - Transistors - FETs-MOSFETs |
| Manufacturer | Ampleon USA Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Technology | LDMOS |
| Configuration | Dual, Common Source |
| Frequency | 2.7GHz ~ 3GHz |
| Gain | 12dB |
| Voltage - Test | 32 V |
| Current Rating (Amps) | - |
| Noise Figure | - |
| Current - Test | 100 mA |
| Power - Output | 200W |
| Voltage - Rated | 65 V |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | SOT-539A |
| Supplier Device Package | SOT539A |
| Base Product Number | BLS7 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | BLS7G2730LS-200PU | BLS7G2325L-105,112 | BLS7G2729LS-350P,1 | BLS7G2933S-150,112 |
| Manufacturer | Ampleon USA Inc. | Ampleon USA Inc. | Ampleon USA Inc. | Ampleon USA Inc. |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | RF MOSFET LDMOS 32V SOT539B | RF MOSFET LDMOS 10V SOT502A | RF FET LDMOS 65V 13DB SOT539B | RF MOSFET LDMOS 32V CDFM2 |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Tray | Tray | Bulk | Tray |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |