C04UL2R2D-6ZN-X0T
C04UL2R2D-6ZN-X0T
C04UL2R2D-6ZN-X0T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C04UL2R2D-6ZN-X0T
  • Manufacturer
    Knowles Dielectric Labs
  • Description
    HIGH-Q MLCC (UL): 0402, 2.2 PF (
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0402 (1005 Metric)
  • Delivery Services
2.2 pF ±0.5pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
C04UL2R2D-6ZN-X0T
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Knowles Dielectric Labs
Series
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr Knowles Dielectric Labs
Series UL
Capacitance 2.2 pF
Tolerance ±0.5pF
Voltage - Rated 200V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Ratings -
Applications RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.025" (0.64mm)