C11CF240K-9ZN-X0T
C11CF240K-9ZN-X0T
C11CF240K-9ZN-X0T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C11CF240K-9ZN-X0T
  • Description
    HIGH-Q MLCC (CF): 0505, 24 PF (1
  • Delivery Services
24 pF ±10% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0505 (1313 Metric)
Quick Inquiry
C11CF240K-9ZN-X0T
Manufacturer Knowles Dielectric Labs
Series CF
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 24 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0505 (1313 Metric)
Size / Dimension 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)