Part Number
CHS1202424-B
Manufacturer
Cosel USA, Inc.Description
ISOLATED DC/DC CONVERTERS 120W 3
Datasheet
DatasheetPackage
Sixteenth Brick
In Stock
39,648 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

CHS1202424-B
lmages are for reference only.CHS1202424-B
ISOLATED DC/DC CONVERTERS 120W 3
DatasheetSixteenth Brick
39,648 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 4.2A 18V - 36V Input
CHS1202424-B

| Category | Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters - |
| Manufacturer | Cosel USA, Inc. |
| Series | CHS (120W) |
| Packaging | Box |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Isolated Module |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 18V |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 4.2A |
| Power (Watts) | 101 W |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (With Derating) |
| Efficiency | 90.5% |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Sixteenth Brick |
| Size / Dimension | 1.32" L x 0.92" W x 0.50" H (33.5mm x 23.4mm x 12.7mm) |
| Supplier Device Package | Sixteenth Brick |
| Control Features | Enable, Active Low |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Standard Number | 60950-1 |
| Base Product Number | - |
| Voltage - Isolation | 2.25 kV |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | CHS1202424 | CHS1202405 | CHS1202405-B | CHS1202412 |
| Manufacturer | Cosel USA, Inc. | Cosel USA, Inc. | Cosel USA, Inc. | Cosel USA, Inc. |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | |
| Description | INTERMEDIATE BUS CONVERTER (IBC) | DC DC CONVERTER 5V 120W | INTERMEDIATE BUS CONVERTER (IBC) | DC DC CONVERTER 12V 120W |
| Series | Cosel USA, Inc. | Cosel USA, Inc. | Cosel USA, Inc. | Cosel USA, Inc. |
| Packaging | Box | Box | Bulk | Tray |

Recommended Products














| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |