CHV0603N250470GCT
CHV0603N250470GCT
CHV0603N250470GCT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CHV0603N250470GCT
  • Manufacturer
    Cal-Chip Electronics, Inc.
  • Description
    HVCAP0603 COG 47PF 2% 250V
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0603 (1608 Metric)
  • Delivery Services
47 pF ±2% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
CHV0603N250470GCT
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
Series CHV
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 47 pF
Tolerance ±2%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features General Purpose
Ratings -
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)