CHV0805N250121JXT
CHV0805N250121JXT
CHV0805N250121JXT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CHV0805N250121JXT
  • Description
    HVCAP0805 X7R 120PF 5% 250V
  • Delivery Services
120 pF ±5% 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
CHV0805N250121JXT
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 120 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Voltage
Ratings -
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)