CHV0805N500680FCT
CHV0805N500680FCT
CHV0805N500680FCT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CHV0805N500680FCT
  • Description
    HVCAP0805 COG 68PF 1% 500V
  • Delivery Services
68 pF ±1% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
CHV0805N500680FCT
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 68 pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 500V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Voltage
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)