CHV1206N1K0271KXT
CHV1206N1K0271KXT
CHV1206N1K0271KXT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CHV1206N1K0271KXT
  • Description
    HVCAP1206 X7R 270PF 10% 1KV
  • Package
    1206 (3216 Metric)
  • Delivery Services
270 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Quick Inquiry
CHV1206N1K0271KXT
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 270 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)