CHV2220N2K0392KCT
CHV2220N2K0392KCT
CHV2220N2K0392KCT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CHV2220N2K0392KCT
  • Description
    HVCAP2220 COG 3900PF 10% 2KV
  • Package
    2220 (5750 Metric)
  • Delivery Services
3900 pF ±10% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 2220 (5750 Metric)
Quick Inquiry
CHV2220N2K0392KCT
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 3900 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 2000V (2kV)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Voltage
Ratings -
Applications SMPS Filtering
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.118" (3.00mm)