Part Number
CS8126-1YTHA5
Manufacturer
onsemiDescription
IC REG LIN 5V 750MA TO220-5
Datasheet
DatasheetPackage
TO-220-5 Formed Leads
In Stock
49,266 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

CS8126-1YTHA5
lmages are for reference only.Payment Methods

Delivery Services

Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 750mA TO-220-5 Horizontal
CS8126-1YTHA5

| Category | Integrated Circuits (ICs) - Power Management PMIC - Voltage Regulators Linear-Low Drop Out LDO Regulators |
| Manufacturer | onsemi |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Fixed |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 26V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage Dropout (Max) | 0.6V @ 500mA |
| Current - Output | 750mA |
| Current - Quiescent (Iq) | 70 mA |
| PSRR | 75dB (120Hz) |
| Control Features | Reset |
| Protection Features | Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-5 Formed Leads |
| Supplier Device Package | TO-220-5 Horizontal |
| Base Product Number | CS8126 |
| Current - Supply (Max) | 100 mA |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | CS8126-1YTHA5G | CS8126-1YT5 | CS8126-1YT5G | CS8126-1YTHE5 |
| Manufacturer | onsemi | onsemi | onsemi | onsemi |
| RoHS Status | RoHS non-compliant | RoHS non-compliant | ||
| Description | IC REG LIN 5V 750MA TO220-5 | IC REG LINEAR 5V 750MA TO220-5 | IC REG LINEAR 5V 750MA TO220-5 | IC REG LINEAR 5V 750MA TO220-5 |
| Series | onsemi | onsemi | onsemi | onsemi |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |