Part Number
CY15V108QN-40BFXIT
Manufacturer
Infineon TechnologiesDescription
IC FRAM 8MBIT SPI 8UFLGA
Datasheet
DatasheetPackage
8-UFLGA
In Stock
44,937 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

CY15V108QN-40BFXIT
lmages are for reference only.CY15V108QN-40BFXIT
IC FRAM 8MBIT SPI 8UFLGA
Datasheet8-UFLGA
44,937 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

FRAM (Ferroelectric RAM) Memory IC 8Mbit SPI 40 MHz 9 ns 8-UFLGA (3.28x3.23)
CY15V108QN-40BFXIT

| Category | Integrated Circuits (ICs) - Memory - Memory |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | FRAM |
| Technology | FRAM (Ferroelectric RAM) |
| Memory Size | 8Mbit |
| Memory Organization | 1M x 8 |
| Memory Interface | SPI |
| Clock Frequency | 40 MHz |
| Write Cycle Time - Word, Page | - |
| Voltage - Supply | 1.71V ~ 1.89V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-UFLGA |
| Supplier Device Package | 8-UFLGA (3.28x3.23) |
| Base Product Number | CY15V108 |
| Access Time | 9 ns |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | CY15V108QN-40BFXI | CY15V108QN-40LPXI | CY15V108QN-40LPXIT | CY15V108QI-20BFXI |
| Manufacturer | Infineon Technologies | Infineon Technologies | Infineon Technologies | Infineon Technologies |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | IC FRAM 8MBIT SPI 8UFLGA | IC FRAM 8MBIT SPI 40MHZ 8GQFN | IC FRAM 8MBIT SPI 40MHZ 8GQFN | IC FRAM 8MBIT SPI 8UFLGA |
| Series | Infineon Technologies | Infineon Technologies | Infineon Technologies | Infineon Technologies |
| Packaging | Tray | Tray | Tape & Reel (TR) | Tray |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |