D1MPAB2512QR056FA-T4
D1MPAB2512QR056FA-T4
D1MPAB2512QR056FA-T4
lmages are for reference only.
  • Part Number
    D1MPAB2512QR056FA-T4
  • Manufacturer
    Thin Film Technology Corp.
  • Description
    RES 0.056 OHM 1% 2W 2512
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2512 (6432 Metric)
  • Delivery Services
56 mOhms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Anti-Sulfur, Current Sense, Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Element
Quick Inquiry
D1MPAB2512QR056FA-T4
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Thin Film Technology Corp.
Series
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS Compliant
Mfr Thin Film Technology Corp.
Series D1MPA
Resistance 56 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 2W
Composition Metal Element
Features Anti-Sulfur, Current Sense, Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 170°C
Package / Case 2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package 2512
Ratings -
Size / Dimension 0.126" L x 0.252" W (3.20mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max) 0.043" (1.10mm)